O líných hodinách a zbrklém budíčku

16. srpna 2011 v 21:21 | Zuzka Zaharowska |  HRAVÉ POHÁDKY
O líných hodinách a zbrklém budíčku


V zemi jménem Švýcarsko bylo jedno veliké hodinářství. Spousta hodin tam tikala přes sebe, brebentily a povídaly si celé dny svou tiktak řečí a nejvíc ze všech byl upovídaný malý zbrklý budíček. Mluvil a mluvil celý den, tikal co nejrychleji mu to šlo a vyprávěl všechny své zážitky z domácností, které navštívil, hodinám visejícím opodál. Mezi nimi byly velké těžké mahagonové hodiny, které jen občas přispěly nějakou tou historkou ze svých cest po různých městech a různých lidských příbytcích. Proslýchalo se, že prý jsou tuze pohodlné a líné mluvit a tikat víc. Popravdě řečeno hodiny a budíček byli jediní kdo měl v obchodě tolik zážitků z různých rodin. Většina hodin byla jednoho dne někomu prodána a už se zpět do krámu nevrátily. Jen tyhle dva nosili pořád nespokojení zákazníci tam a zpátky.

Zpočátku je to bavilo, časem si začali říkat, že by bylo taky fajn, zůstat v jedné domácnosti na jednom místě a zažít ten po cit, že se podle nich celá rodina řídí a jsou pro ni důležité. Tak si smutné hodiny a budíka vzal stranou nový pomocník hodináře a začal jim promlouvat do duše: "I ty budíku! Pořád nám tě sem lidé nosí nazpátek, že zvoníš jak se ti zlíbí. Že ti ručičky po ciferníku běhají jak splašené a oni pak zbytečně ráno brzy vstávají. A vy hodiny! Věčně máte utahaná číslíčka, tikáte líně a čas se na vás zpožďuje. Lidé v této zemi mají rádi přesné spolehlivé věci. Tak se ty budíčku trošku uklidni a nebuď tak zbrklý. A vy, hodiny, mějte v sobě trochu víc jiskry a elánu a uvidíte, že za chvíli u někoho zůstanete nadobro."

A měl pravdu. Budík i hodiny, už seřízení a opravení, se dostali oba dva do stejné rodiny. A jak rádi byli, že si jich váží, že podle spolehlivého budíka celá rodina vstává a v přesný čas, který ukazují hodiny odcházejí do práce a do školy.

Autorem pohádky Zuzana Zaharowska

Autorka poslala kulíškům 22 pohádek jako je 22 tarotových karet. Tohle je už druhá na kulíškovském blogu. Její pohajdy - aneb pohádky o neobyčejných obyčejných věcech jsou velmi krátké - aby děti měly možnost vyslechnout celou pohádku a pak jít spát (moje děti často usínaly uprostřed pohádky :-) ), takže jsem jim radši vymýšlela - dycky mě tak nějak napadly při uspávání. Postupně jsem zjistila, že je vlastně v nich dycky i nějaké to ponaučení :-) Já mám hodně ráda pohled na obyčejné věci z trochu jiného úhlu - tak nějak rozvíjet v rodičích i dětech představivost pro "všední den" ne jen se spoustou draků, triků a složitých zápletek. :-)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Anicka 8 let a Tomik 5 roky Anicka 8 let a Tomik 5 roky | 29. září 2011 v 20:48 | Reagovat

Tyhle pohadky jsme objevili pred par dny a jsou fantasticke. Jsou plny inspirace. :-) :D

2 vestec vestec | Web | 13. ledna 2012 v 5:22 | Reagovat

Dobry clanek, hezky blog, podivas se na muj webik?

3 mian1980 mian1980 | E-mail | Web | 7. května 2018 v 1:08 | Reagovat

Moc hezký blog a pěkné pohádky. Pokud by jste si chtěli vyměnit článek napište mi. Klidně napíšeme taky pohádku ;-)
https://www.hgm.cz/

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama