Skřítkové se sešli - 5. kapitola

14. listopadu 2011 v 21:58 | Ruženka z Moravy |  Ekologické pohádky

Skřítkové se sešli


Kolem pískoviště se usadili skřítkové od paneláků. Byli tady Pískovníček, Trávovníček, Skalníček, Mechovníček, Stromovníček, který se nechtěl usadit, ale trčel na větvi nedalekého keříku, Kytičkovníček, ten zase brouzdal okolo a hledal nějakou kytičku v posledních zbytcích trávy. Šlapal ale jen po spadlém listí. Brblal si něco pro sebe a byl smutný. Cestovníček si držel bradičku a něco si mumlal. Kamenovníček se posadil na blízký kámen a moc si lebedil. Panelákovníček si držel prstík na uchu a třepal hlavou. Jen Zvoníček si mnul ruce a byl rád, že je tak všechny pěkně sehnal.

Pískovníček ho poprosil, aby zazvonil a požádal o klid. "Tak vás tady vítám a doufám, že jsme tady všichni. Nebo snad někdo ví o dalších skřítcích? Cestovníčku, co si tam pořád mumláš? Běháváš tady okolo, mohl jsi někoho dalšího vidět. Nebo snad Stromovníček, který neví, na jaký strom dřív vylézt?"
Cestovníček se zarazil, ale pak řekl: "Vím o někom, ale nevím, jestli se vám to bude líbit. Objevil jsem u nádob na odpadky nějaké skřítky, ale byli takoví zvláštní. Jeden takový skoro průhledný, druhý se leskl jako nějaký brouk a třetí byl bílý s barevnými fleky. Ten vypadal nejpodivněji. Měl místo kalhot sukénku."

Zvoníček zajásal. "To bude nějaká skřítečka, ne? Konečně ženská!" "No, no, jen se nezjanči! To by nebylo moc dobré. Ještě byste se pohádali mezi sebou kvůli ní! " Zabručel Mechovníček, který byl z nich nejstarší. Dostal se kdysi k paneláku z lesa a měl rád klid. Pískovníček však řekl: "Cestovníčku, řekni Zvoníčkovi, kde jsi je viděl a on tam pro ně zaletí. Co ty, Stromovníčku?"
"Já jsem taky viděl skřítka. Byl celý hnědý, až jsem se lekl, že je to další Stromovníček, ale pak jsem viděl, že si zalezl do dírky u dveří a ty jsou dřevěné. Ale nějaký můj příbuzný to možná bude, jen ho neznám."
"Tak pro něj zajdi, když víš, kde je."Rozhodl Pískovníček.

Zvoníček s Cestovníčkem přivedli skřítky nakonec čtyři namísto tří. Byli od odpadových kontejnerů a podle toho, jaký měl kdo na starost, měli jména: Plechovníček, Sklovníček, Plastovníček a Papírovnička. Ta se držela svého kamaráda Plastovníčka. Prý si museli dost pomáhat, protože lidé v igelitkách někdy vyhodili nejen plasty, ale i papírové krabice. Už byli líní to na místě roztřídit. Papírovnička s Plastovníčkem to přerovnali a správně roztřídili. Tak se také ti dva více poznali. Zatímco se nyní seznamovali s ostatními skřítky a vysvětlovali, co mají všechno na starosti, objevil se Stromovníček s dalším skřítkem. Jmenoval se Dřevovníček a dostal se k panelákům náhodou, když se tam stěhovala nová rodina. Bydlel v jejich skříni, jediné dřevěné co měli doma, a když ji stěhovali, vypadl z ní. Tehdy ho asi Stromovníček zahlédl.

S nimi přišla však nová postavička - skřítečka Hadrovnička. Bydlela u kontejneru na netříděný odpad a byla poněkud zašpiněná. Vysvětlila to, když viděla jak se na ni divně ostatní dívají. Byla zrovna v kontejneru dohlížet, zda je tam vše v pořádku, jestli se něco nerozsypalo a šlápla na pytel, který se roztrhl a ona se umazala. Slyšela hlásky Stromovníčka a Dřevovníčka, když šli okolo a chtěla jít s nimi, tak honem vylezla a nestačila se očistit. Napraví to co nejdříve. Tak si všichni prohlíželi jeden druhého, povídali si a plánovali, co budou v zimě dělat. Někteří prý budou raději spát, jiní musí pracovat i v zimě.

Skřítkové, jako pohádkové bytosti na štěstí necítí hlad, žízeň, zimu ani horko. Mají jen city stejné jako lidé. Dovedou se radovat, zlobit, hádat, smát i plakat. Jen své pocity prožívají nějak rychleji. Mají smích a pláč v jednom pytlíku jako malé děti.
Pískovníček udělal souhrn celého jejich posezení a všechny je spočítal. Jelikož se den nachýlil a začalo se stmívat, rozloučil se se všemi a na závěr ještě vyslovil přání, aby žádný z nich nepřišel k úhoně, nic zlého se nestalo a aby se občas někteří i setkali a pomohli si.

Milé děti, vypadá to, že už je těch skřítků hodně moc a ztrácíme se v nich. A tolik starostí s námi mají! Kolik práce za nás udělají! Vzpomenete si, čím pomáhají lidem? Připomenu vám jejich jména:
Pískovníček, Skalníček, Mechovníček, Trávovníček, Kytičkovníček, Stromovníček, Cestovníček, Kamenovníček, Panelákovníček a Zvoníček. Ještě nově příchozí: Plechovníček, Plastovníček, Papírovnička, Sklovníček, Dřevovníček a Hadrovnička.
Spočítáte je, děti?
Tak a musíme doufat, že se s nimi co nejdříve setkáme.

 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 14. listopadu 2011 v 22:37 | Reagovat

Tak díky, to doplnění je dobré, jsem ráda, že jste to ke konci udělala. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama