I Kulihrášek se rozhodl splnit si svůj sen

11. července 2012 v 22:04 | Livien |  HRAVÉ POHÁDKY
I Kulihrášek se rozhodl splnit si svůj sen

Svět už spatřil mnohé. Pozoroval Karkulku, jak při návštěvě babičky podlehne vlkovi. Zavíral oči při představě, že dvě malé děti pozře zlá a zvrhlá čarodějnice, která je nalákala na svou perníkovou chaloupku. Zlákal princeznu, aby utrhla zlaté jablko a s údivem kulil oči, když Otesánek zbaštil svou rodinu a půlku vesnice. Svět už zažil opravdu mnohé. Příběh, který vám ovšem hodlám dnes vyprávět, nečekal ani samotný osud.
Ten den bylo hrozné horko. Jediný lísteček na stromě se nezachvěl a příroda jen líně pomžourávala svými nádhernými očky. A v toto ospalé a unavené odpoledne se najednou ozvalo hlasité "rup", tak nemístné pro celkovou atmosféru dne, že se na kratičký moment vše zarazilo. V jednom malém hrachovém lusku se něco zachvělo a v tu chvíli promluvilo naráz několik pobouřených hlasů.
"Co to sakra vyvádíš," ozvalo rozladěně.
"Já? Spíš on, ne?" přišla další nevrlá odpověď.
"No, já nevím kdo, ale přestaň do mě laskavě kopat," zakřičel stejný hlas, jaký se původně ozval.
"Vždyť já do tebe nekopu!" odpověděl někdo další pobouřeně.
"Ale vážení, uklidněte se, ať zjistíme, co se děje," zazněl melodicky příjemný hlásek, ale nikdo jeho moudrou radu nebral na vědomí.
"Hej! To Kulihrášek!" zakřičel najednou někdo a hrachový lusk se zase velmi znatelně zachvěl.
"Můžeš nám vysvětlit, co to provádíš?" ozvaly se tři hlasy zároveň a nastala chvilka ticha.
Nejmenší hrášek ze všech se stydlivě zarazil. Že si ho všimnou tak brzy, to rozhodně nečekal. To ta zpropadená konývka, co mu spadla na nejstaršího bratra Kulila a spustila celou tu melu. Vykoukl zpod svého úkrytu a trochu se začervenal, než odpověděl.
"Víte, já vlastně, tak trochu, balím," začervenal se ještě víc, což jeho normálně zelenému vzezření dodalo dosti podivné barvy.
Všechny hrášky, které obývaly stejný lusk, a které ona mela již trvale probudila, najednou vyjeveně vykulily svá drobná zelená očička.
První se ozval nejstarší bratr Kulil: "Asi jsem ti nějak špatně rozuměl."
"No, balím," zopakoval, nyní již jistěji, Kulihrášek, "rozhodl jsem se vyrazit do světa. Prozkoumat ho, objevit, co se v něm skrývá. Nechci zůstat celý život uzavřený v malé kobce s vámi všemi sourozenci."
Ohromení, které do teď vládlo v zeleném lusku, ještě zesílilo.
"Co to, propána, povídáš? Povinnost nás hrášků je spát, než dostatečně vyrosteme a pak nás čeká již předem daný úděl," odpověděl ohromeně Kulil.
"Už tím, že jsi nás všechny probudil, jsi možná trvale poznamenal náš osud," ozval se znovu ten melodický hlas.
"A to je právě ono," navázal živě Kulihrášek, "čeká nás náš osud, ale nikdo nevíme, jaký ten osud je. Může to být něco velkého, ale můžeme tu také čekat do doby, než nás nějaká příšera zahubí. Chci jiný osud," udýchaným nadšením se Kulihrášek odmlčel.
"Ale to, že jsem vás probudil, mě moc mrzí. Chtěl jsem zmizet nepozorován," pravil ještě upřímně, popadl své drobné zavazadýlko a připravil se k odchodu. Nikdo se nezmohl na slovo.
"Ale…," pokusil se naposledy Kulil, ale toto pouhé slovo vyznělo do prázdna.
Kulihrášek se na všechny usmál: "Mám vás rád, bráškové a sestřičky. Moc rád," řekl ještě a v tu chvíli se hrachový lusk pootevřel a vypadla z něj malinká kulička.
Kulihrášek se po pádu trošku otřásl, zamžoural do sluníčka, které viděl poprvé v životě. Zálibně se usmál na modrou oblohu a pár bílých mráčků a připadalo mu, že mu celý ten nádherný svět úsměv oplatil. Pak se vydal na cestu.

Jak to s hráškem Kulihráškem dopadne, to zatím nevíme, ale jedno je jisté. Kulihrášek dokázal něco, čeho se mnozí z nás velmi bojí. Dokázal opustit jistotu a vrhnout se do neznáma za svým snem. Ať už bude úspěšný či nikoli. Pravda je ovšem taková, že samotný osud má tyhle odvážlivce velice ráda a celou jeho cestu ho bude provázet. Nezbývá než mu držet palce. Hodně štěstí, Kulihrášku!

Autor: Livien

Pohádka vznikla pro Mléčný bar a jeho desátý úkol.

 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama