Pískovníček úřaduje

12. července 2012 v 21:59 | Ruženka z Moravy |  Ekologické pohádky
U paneláků se to nějak hemžilo. Nejen lidmi, ale hlavně skřítky, panelákovníčky. Pískovníček se snažil svolat kamarády, aby se dověděl, co je kde nového. Zvoníček lítal kolem a shledával všechny skřítky. Před Vánocemi jich bylo hodně. Společně u paneláku ozdobili vysoký smrk a pak se dívali, jak ty jejich krásné ozdoby létaly ve větru. Občas byly zasněžené a když byl opravdu silný vítr, tak ozdoby, které byly jen tak položené nebo pověšené na větvích, snadno ulétly.Jarní setkání skřítků panelákovníčků bylo takové vzpomínací. Jak se kdo měl, co dělal celou zimu. Brzy se rozběhli každý do svého nejoblíbenějšího místečka, ale předtím si ještě slíbili, že se zase sejdou. Tato chvíle nastala záhy. U jejich paneláku se začaly dít věci. Nejdřív tam chodili nějací pánové a obhlíželi okna u sklepů, dveře zepředu i zezadu a o něčem se dohadovali. U pískoviště se sešli Kytkovníček, Trávovníček, Stromovníček a taky Skalkovníček. Ten byl nejvíc rozrušený a honem vykládal, co slyšel, když byl schovaný pod lístečkem pampelišky: "U toho domu mají vyměňovat okýnka u sklepů, pak ty velké nade dveřmi a nakonec i dveře. Slyšel jsem, že okna budou z plastu a dveře kovové. To sem budou víc chodit obhlížet Plastovníček a Kovovníček, ne?"
Vtom se ozval Mechovníček, který zatím jen poslouchal: "Chodníček kolem domu prý nebude. Nasypou tam jakýsi štěrk, šutříky. Zase něco pro Kamenovníčka. To tady bude přemisťování jako 'škatule, hejbejte se!' "
"Jů, kde jsi to slyšel? " ozval se Trávovníček.
"Ále, začaly prázdniny a byly tu nějaké holky, malovaly kamínkem na chodník čárky, skákaly po jedné noze i po dvou, až si jedna nějak překřížila nohy a svalila se na zem. Tak ji to omrzelo a říkala, aby si hrály raději na 'škatule, hejbejte se'. Jo a pak cosi vykřikovaly a lítaly od jednoho stromu a keře ke druhému jako hloupé. Málem mě jedna zašlápla." Brblal Mechovníček.
"Copak jsi tam dělal u těch stromů?" zajímal se Trávovníček, kterému se moc nelíbil zájem o jeho trávník.
"Koukal jsem, jestli se tam neobjevil nějaký mech. Mám dojem, že za chvíli tady u domu nebude bezpečno a chtěl bych se schovat někam dál. Pod jedním keřem se kousek mechu objevil."
"Jo, houby, to se ti zdálo. Je tam jen vyškubaná tráva. Tedy ožraná malým králíkem nebo co to je."
"Trávovníčku, ty nepoznáš morče? "
"Jak to mám znát, nikdy jsem to neviděl." Pískovníček už jejich dohadování nemohl poslouchat a rozsoudil je:
"Mechovníčku nedělej chytrého, slyšel jsi jako já, když se děvče bavilo s kamarádkou krabičkou u ucha a povídalo, že zrovna pase svoje morče Ťapku na trávě. Proto to víš a já taky."
"Ty, Trávovníčku nebuď takový sobec, místa je tady dost i pro víc skřítků, ten trávník není jen tvůj." Skřítkové sklopili na chvilku hlavičky, zastyděli se, ale za chvíli už zase rejdili a pokukovali, kde jsou ostatní skřítkové.
Mechovníček si brblal pro sebe: "Prý nedělej chytrého a ty zas nevíš, že ta krabička u ucha je mobil. Ta holka říkala, že jí nešel mobil, měla ho prý vybitý a to zase já nevím, jak může být mobil vybitý, ach jo!"

Nikde nebylo vidět ani Dřevovníčka, Hadrovničku, Kovovníčka, Plastovníčka, ba ani Papírovničku. Nejvíc je mrzelo, že se neobjevil Zvoníček, který mohl pro ostatní zaletět. Někam se najednou ztratil. Snad se sejdou jindy. Tedy co nejdříve, mají si toho tolik co povídat. Slíbili si, že se po ostatních poohlédnou, zajdou pro ně na oblíbená místa a svolají je pod velkou třešni, která je mimochodem obsypaná přezrálými třešněmi. Úplný ráj pro ptáčky. Jen Stromovníček se vyjádřil, že raději přihlíží jejich náletům na třešni ze vzdálenějšího stromu, aby ho některý omylem nesezobl. Tak na shledanou zítra, kamarádi!


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama