Červenec 2012

Pískovníček úřaduje

12. července 2012 v 21:59 | Ruženka z Moravy |  Ekologické pohádky
U paneláků se to nějak hemžilo. Nejen lidmi, ale hlavně skřítky, panelákovníčky. Pískovníček se snažil svolat kamarády, aby se dověděl, co je kde nového. Zvoníček lítal kolem a shledával všechny skřítky. Před Vánocemi jich bylo hodně. Společně u paneláku ozdobili vysoký smrk a pak se dívali, jak ty jejich krásné ozdoby létaly ve větru. Občas byly zasněžené a když byl opravdu silný vítr, tak ozdoby, které byly jen tak položené nebo pověšené na větvích, snadno ulétly.

I Kulihrášek se rozhodl splnit si svůj sen

11. července 2012 v 22:04 | Livien |  HRAVÉ POHÁDKY
I Kulihrášek se rozhodl splnit si svůj sen

Svět už spatřil mnohé. Pozoroval Karkulku, jak při návštěvě babičky podlehne vlkovi. Zavíral oči při představě, že dvě malé děti pozře zlá a zvrhlá čarodějnice, která je nalákala na svou perníkovou chaloupku. Zlákal princeznu, aby utrhla zlaté jablko a s údivem kulil oči, když Otesánek zbaštil svou rodinu a půlku vesnice. Svět už zažil opravdu mnohé. Příběh, který vám ovšem hodlám dnes vyprávět, nečekal ani samotný osud.Neboj

11. července 2012 v 21:46 | Mňoukla |  BÁSNIČKY
Po dlouhé době pro kulíšky a kulišandy. A nejen pro ně:-)

Tak už přece spinkej pěkně,
už se není čeho bát.
A ať není nic, co tě lekne,
o velkém tajemství ti budu povídat.

Podívej se z okna na kus noční oblohy.
Vidíš, jak hvězdičky na nás mrkají?
Jsou to malé víly, které odeženou neduhy
a celou noc tě hlídají.

A když budeš mít strach hořký jako pelyněk
jedna z oblohy přiletí si pro tebe.
Páni docenti ji osloví létavice a budou brblat do bradek,
že se měla vrátit na nebe.
Autorka ilustrace Jitka Zajíčková

Říkanka Ovoce a zelenina

10. července 2012 v 21:49 | Lenka Štveráčková |  BÁSNIČKY
Říkanka Ovoce a zelenina

Mrkev, hrášek, brambora,
to je velká lahoda.

Zelenina pro zdraví,
naše tělo napraví.
Papej také ovoce,
má vitamínů nejvíce.

Zdravá strava musí být,
chceš-li silné tělo mít,
a nemocem se ubránit.

autor: Lenka Štveráčková, šéfredaktorka webu Mojebrisko.cz

O vzducholodi a letadlech

3. července 2012 v 21:44 | Monica Otmili |  Mašinkové a dopravní pohádky
I hádala se jednou v hangáru letadla se vzducholodí, kdo že je lepší a užitečnější. Letadla měla převahu jak početní, tak v argumentech. "Létáme každý den, dopravujeme tisíce lidí, zatímco ty jsi pořád tady!" Ale vzducholoď se nechtěla vzdát tak snadno. "Nezapomeňte, že nebýt vzducholodí, neexistovala byste!" "Ale existovala," nedala se odbýt letadla, "létáme totiž na úplně jiném principu, než ty! Jsme praktičtější a méně náročná na vítr!" Na to už neměla vzducholoď co říct, nemohla létat za silnějšího větru, kdežto letadla takový vítr zvládla. "Hele, vzducholoďko, je nás víc než vás, tady v hangáru jsi taky jen jediná vzducholoď, vozíme pravidelně lidi, závodíme, můžeme dělat akrobatické kousky a jsme rychlejší," řekla stíhačka zaparkovaná v koutě, "a taky mnohem bezpečnější. Do tebe když narazí pták, tak shoříš." "Kdepak, to jen kdybych byla naplněná vodíkem, ale zapomínáš, že ten se už nepoužívá. Hélium je lepší." "To nic nemění na tom, že nejsi moc bezpečná. Zafouká a tebe odfoukne. Kdy ses naposled proletěla, hm? Já včera."