Bubuška a Kulíšek Martínek

15. listopadu 2012 v 21:16 | Ruženka z Moravy |  Pohádky s VÍLAMI a elfy
Bylo pozdní odpoledne, když víla Bubuška usedla na lavičku u velké budovy. Právě nenápadně pomohla v podobě mladé dívky jedné starší paní najít obchod s brýlemi, tak si chtěla posedět. Odpočívala a přitom naslouchala, jestli se někde neozývá volání o pomoc. To, které zaslechla vždy jen ona. Lidé v jejím okolí ho nikdy neslyšeli. Však ani vílu Bubušku, která byla utkaná z paprsků měsíce a šatičky měla z obláčků, nikdo z nich neviděl.
 

 
Bubuška musela na sebe vzít podobu člověka, kterému buď pomáhala nebo podobu někoho z jeho okolí, aby ji bylo vidět. I tak ji mohl uzřít pouze určitý člověk. Přivřela oči a napnula svůj sluch. Zdálo se jí, že slabý hlásek přichází z budovy, u které seděla. Byla to nemocnice. V jedné části se nacházela porodnice a také ještě malé oddělení péče o dříve narozené děti. Takovým dětem lidé říkali Kulíšci. Tyto děti musely po narození zůstat v inkubátoru. Rodiče je chodili navštěvovat, dotýkali se jich, mluvili na ně, četli jim pohádky,...

V té době tam také byl malý Martínek a u něho na židli seděla jeho maminka. Chodila za ním každý den. Její manžel byl na cestách, vracel se jednou za týden domů, tak ji v týdnu doma nic nedrželo. Martínek byl jejich první dítě. Vytoužené, očekávané několik roků. Martínkova maminka už u něj dlela několik hodin. Zdálo se jí, že není něco v pořádku, přestože ji lékař i sestra ujistili, že Martínkovi nic není. Posílali ji, aby se šla vyspat, že oni i přístroje mají nad miminkem neustálou kontrolu. Maminka zůstávala přesto neklidná a odmítla jít spát .

V oddělení měli pro maminky připravenou pohovku, vedle za zástěnou, kde si mohly odpočinout. Pokud byl tatínek doma, vystřídal na pár hodin maminku. Už několik dní byl pracovně pryč. Mermomocí chtěla u Martínka být a ani na vteřinu ho neopustit. Odklopila si dvířka inkubátoru a hladila mu ručičku. Šeptem na něj mluvila a on koukal jako by jí rozuměl. Po chvíli pomalu zavíral očička, až se ponořil do spánku. Maminka se na něj dívala a dívala … až také únavou usnula. Ruka jí sklouzla na opěradlo židle a celá se tak nějak sesunula. Byla zrovna doba střídání směn sester a lékařů. Bubuška se rozhlížela po chodbě, jestli neuvidí některou sestru, protože hrozilo, že maminka sjede ze židle a spadne buď na stojan s inkubátorem nebo sklouzne na zem. Také dvířka inkubátoru zůstala otevřená.

Bubuška zahlédla odcházející sestru a rozhodla se. Vzala na sebe podobu té sestry, jemně probudila maminku, pomohla jí vstát, podepřela ji a poté ji odvedla k pohovce. Slíbila ženě, že posedí u Martínka místo ní, aby se mohla v klidu prospat. Sedla si pak zpět ke Kulíškovi. Tentokrát vzala na sebe podobu maminky. Martínek se zavrtěl a ona jej začala hladit jak to předtím viděla u Martínkovy maminky. Rozhodla se, že si ho vezme k sobě. Vypnula alarm podložky, Martínka jemně vytáhla a položila si ho na prsa a na břicho. Věděla, že to tak maminky Kulíšků na doporučení lékařů mají dělat. Říkaly tomu klokánkování. Martínek se zklidnil a dokonce se ručkama opřel o Bubušku. Tak tam spolu seděli. Víla Bubuška se sama pro sebe usmívala, hřála Kulíška svým tělem a hladila ho po zádíčkách, šeptajíc mu láskyplná slova jménem maminky:

Máš tak malou ručičku, ty můj malý Kulíšku.
Očka pořád zavíráš, o čempak asi sníš?
Jen co trochu povyrosteš, druhé děti uvidíš.
Budete si spolu hrát, zlobit občas mámu, tátu.
Jak to děti dělávají...
Přesto všechno rodiče,
Kulíšky své rádi mají. :-)

Maminka se probudila velmi brzy. Tak, jak to u maminek bývá, když mají malé děťátko. Vstala a potichu šla ke svému synkovi. Lekla se, protože tam Martínek nebyl. Uviděla najednou postavu, která držela v náručí jejího syna. Znovu se vylekala, ale pak si všimla, že ta žena vypadá jako ona. Promnula si oči. Snad ještě nespí? Podívala se znovu, ale byla tam pořád. Náhle postavička opatrně vstala a podala jí s milým úsměvem dítě do náručí. Pokynula jí na pozdrav a pomalu se vytrácela, až z ní zbyl jen pouhý obláček, který se rozplynul. Maminka se nestačila ani zeptat, kdo je a poděkovat jí za pomoc při hlídání Martínka.
O tom, co zažila, vyprávěla druhý den manželovi, když se vrátil z cest. On ji chtěl uklidnit a poznamenal, že se jí to určitě jen zdálo. Věděla svoje a řekla si, že o tom bude vyprávět synkovi, až bude větší. Možná to bude brát jako pohádku... ale ona ví.

Pohádka o Bubušce je již devátým dílem o této víle.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 pohadky-pro-kulisky pohadky-pro-kulisky | E-mail | Web | 15. listopadu 2012 v 21:28 | Reagovat

Ruženko, tento díl se mi velice líbil. Dobrý nápad s Bubuškou, která pomůže ženě na JIP a ta se může konečně vyspat. Takovou vílu bych potřebovala na JIP taky a vůbec každý den, když byli kluci kojenci.

2 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 16. listopadu 2012 v 16:03 | Reagovat

Já zase děkuji, ža některé provedené úpravy podle skutečnosti, jak to na JIP chodí, je to tak lepší. Obsah to nijak nezměnilo, jen k dobrému to bylo. :-)

3 Edith Holá Edith Holá | E-mail | Web | 1. prosince 2012 v 21:21 | Reagovat

Komentáře k této pohádce také na blogu Ruženky http://ruzenka.blog.cz/1211/bubuska-a-kulisek-martinek

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama