Jak víla Bubuška pomáhala Vojtíškovi a Týnce péci cukroví - 12. kapitola

1. prosince 2012 v 21:34 | Ruža z Moravy |  Pohádky s VÍLAMI a elfy
Blížily se Vánoce a tak se maminka Týnka rozhodla, že napeče něco málo cukroví. Malý synáček Vojtíšek je totiž takový všudybýlek a ona může některé věci dělat, jen když pěkně spinká, nebo je tatínek doma a zabaví ho. Když po obědě usnul, řekla si, že zadělá těsto na perníčky, aby po upečení hezky změkly. Měla recept na takové moc dobré, slaďounké a to zahrálo velkou roli v dalším dění.


Vypracovala těsto a nechala ho ležet přikryté látkovým ubrouskem na prkénku na stole. Rozhodla se, že mezi tím pověsí pár kousků prádla, které byly ještě v pračce. Však Vojtík spí, možná se mu zdá o skřítkovi, kterého má rád, tak se nemůže nic stát. Nedaleko se potulovala víla Bubuška, která si všimla, že se Vojtíšek nějak vrtí. Probudil se a chtěl začít volat na maminku. Víla Bubuška se honem proměnila v Týnku a s Vojtíškem se potichounku bavila. Povídala mu, že má zadělané těsto na perníčky, budou dobré, slaďounké, tak by měl být hodný, jinak by žádný perníček ani neviděl, natož dostal k papání. Vojta jen řekl: "Jdu," slezl z postele a už si to šlapal do kuchyně. Bubuška honem kolem něj natáhla ruce, aby náhodou do něčeho nevrazil a nevyrušil Týnu, která věšela prádlo a pobrukovala si.

Vojta byl šikula a maminka naneštěstí nechala stát stoličku vedle židle u stolu, kde bylo těsto. Vylezl tedy na ni, poté z ní na židli a prstíky zabořil do těsta. Bubuška jen zalomila rukama a snažila se mu ruce z těsta vyndat. Začal natahovat moldánky, tak mu honem kousek těsta dala a řekla mu, aby si dělal balónky, ale ne na židli. Slezl s těstem v ruce pomalu dolů a připlácl ho na židli. Pak šikovně uždiboval a po krátkém žmoulání v dlani ždibek přilepil na dvířka od kuchyňské linky. Kam dosáhl byly nalepené kousky těsta. Bubušce se to nějak zalíbilo a tak mu v tom nebránila, dokonce mu podávala další kousky těsta.

Mamince Týnce se zdálo, že se něco v kuchyni děje, tak honem pověsila poslední kousek prádla, utřela pračku, samozřejmě už dávno vypnutou a utíkala do kuchyně. Bubuška musela změnit podobu, aby ji Týnka neviděla. Maminka se dívala na Vojtíška, jak se zaujetím nalepuje kousky syrového těsta na dvířka a nevěděla, jestli se má smát nebo se začít zlobit. ,,Vojtíku, co to je?" ,,Níčky, níčky, Vojta spapá...". Jak toto Vojtík řekl, nalepil poslední kousek a začal přilepené kousky odlepovat z dvířek a než mu v tom Týnka zabránila, strkal je do pusy a papal. ,,Bude ti špatně! Nech toho! Počkej, až to upeču." Týnka se dost zoufale podívala na zbytek těsta na stole a marně přemýšlela, jak se mohl k němu Vojtík dostat a tolik ho odebrat. Úplně ji odrovnalo, když na její dotaz, kdo mu podal těsto, dostala odpověď : ,,Máma, máma..." Netušila, že tentokrát Bubuška "pomáhala trochu jinak". Té se to ale tak zalíbilo, že si řekla: ,,Hotovo, jdu dělat legraci zase jinam" a ztratila se jako pára nad hrncem.

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Mňoukla&vymňoukla Mňoukla&vymňoukla | Web | 1. prosince 2012 v 22:45 | Reagovat

Teď jsem se pěkně hřejivě zasmála :)
"Jdu!"...
,,Hotovo, jdu dělat legraci zase jinam" a ztratila se jako pára nad hrncem.
Růženko, kouzlíte... :D

2 Ruža z Moravy Ruža z Moravy | E-mail | Web | 1. prosince 2012 v 23:43 | Reagovat

[1]:To je ze života, nezapomeň, že máme 3 syny, doma se mluvilo taky poměrně  často v lidových citátech a já díky stáří, si pamatuji kdejakou hloupost z dětství i dalších let, namísto užitečných pro život rad.

3 Janinka Janinka | Web | 3. prosince 2012 v 12:35 | Reagovat

No to je skoro jako pohádka z naší kuchyně! Krásné povídání, opravdu jsem se zasmála :-)!

4 dasatomaskova dasatomaskova | Web | 4. ledna 2013 v 16:56 | Reagovat

Moc hezké:-)) Taky jsem se zasmála.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama