Medvídek čaroděje Šedopláště

27. března 2013 v 8:43 | Redfox |  Pohádky pro starší děti
Ustaraná paní Kočková se podívala na lékárníka Očka, ke kterému ji poslaly její sousedky, když se jim svěřila, jaký mají doma problém. Vzala sebou i svého malého synka Martínka, který se poslední dobou začal bát tmy a říkal, že se pod jeho postýlkou ukrývá strašidlo, které vyleze když se zhasne, nebo jeho rodiče odejdou. Učený pan lékárník ji vyslechl, pokýval svoji šedivou hlavou a pak zamumlal, že hned přijde, ať milostivá paní a její syn chvilku počkají.

***


Paní si začala prohlížet regály se zbožím, celá se do toho zabrala, takže si ani nevšimla, když se pan Očko vrátil. Nesl sebou obyčejného medvídka, takového, jakého mají snad všechny děti. Byl hnědý, s bílým bříškem, měl krásné černé oči, kulatá ouška a velké tlapy, které jako by napřahoval k Martínkovi.
Lékárník hračku chlapci podal, naklonil se k němu a rychle mu pošeptal:
"Něco ti prozradím Martínku, tohle není jen tak obyčejný medvídek. Tento je kouzelný a vyčaroval jej čaroděj Šedoplášť, který nyní musí bránit děti před příšerami, aby mohli klidně spát."

***

Martínek si hned medvídka vzal a pevně jej objal. Pak se ale zamyšleně podíval na lékárníka.
"A proč ten čaroděj musí chránit děti?"
Lékárník Očko ještě ztlumil hlas, když mu odpovídal. "Dříve byl čaroděj Šedoplášť velmi mocný král černokněžníků a velký válečník. Do bitev létal na své osmihlavé sani s netopýřími křídly, která byla černá jako sama noc a plivala mohutné proudy ohně. Nakonec byl Krygor, jak se temný mág jmenoval v obrovské bitvě s bílými kouzelníky poražen, a nyní musí jako trest za své činy vést válku s příšerami, které straší děti ve snech. Stále má svůj kouzelný meč s čepelí ukovanou z paprsku černého měsíce, ale nyní jej používá pro boj se zlem, kterému kdysi sám sloužil. Nemůže být ale všude, tak vyčaroval tyhle medvídky, kteří umí zaplašit všechna strašidla a nestvůry."

***

Martínkova maminka si přestala prohlížet léčivé masti a zeptala se lékárníka Očka: "Kolik vlastně stojí ten medvídek, pane magistře?"
Lékárník se na ní usmál a pak vesele odpověděl: "Je zadarmo vážená paní, čaroděj Šedoplášť mi řekl, že medvídka mám dát každému, kdo jej potřebuje, sám také za něj nic nechtěl."
Paní Kočková pokrčila rameny, jako že je to moc divné, ale dál se již na nic neptala. Protože byl Martínek slušně vychovaný chlapec, poděkoval panu Očkovi a pak zamířili s maminkou domů.

Paní Kočková přikryla Martínka, dala mu pusu na dobrou noc, zhasla světlo a chlapec pevně objal medvídka, kterého dostal od pana lékárníka. Věřil tomu co mu pan Očko řekl, po dlouhé době se tedy nebál strašidel a mohl klidně spát. Medvídek ale nespal. Moc dobře věděl, že musí hlídat a být připravený, kdyby se přeci jen strašidlo rozhodlo přijít a na Martínka pouštět hrůzu. Všechny takové noční příšery se živily dětským strachem, a čím více se jich někdo bál, tím byly větší a silnější. Pak medvídek uslyšel tiché škrábaní pod postýlkou. Jemně odstrčil ruku, kterou ho Martínek držel, a seskočil na zem, připravený k boji. Však jen ať se strašidlo ukáže, pak se dozví, jak silné je kouzlo, které do něj mocný čaroděj Šedoplášť vložil.

***

Strašidlo pomalu vylezlo z pod postýlky a postavilo se. Rudé oči mu nespokojeně zasvítily, když uvidělo, že Martínek klidně spí. Krutoděs, jak se příšera jmenovala, chtěl být největším a nejmocnějším strašidlem ve městě, proto potřeboval, aby děti nespaly a on se mohl krmit jejich strachem. Natáhl svojí ruku s dlouhými drápy k Martínkovi, aby ho probudil, když tu se mu do cesty postavil medvídek. Krutoděs se zamračil a udělal se co největší, aby tu hloupou hračku zahnal. Jenže medvídek se jen tiše zasmál a začal růst taky. Před nestvůrou najednou stál obrovský rozzuřený medvěd s velkými zuby a tlapami jako lopaty. Chytil zlého ducha do náručí a stiskl ho celou svojí medvědí silou. Nic nedbal, že ho příšera, ze které vyprchala najednou veškerá síla a odvaha, prosí, aby ji pustil. Věděl, že by se strašidlo opět vrátilo a snažilo se škodit, takže neuvolnil své sevření, dokud se Krutoděs nerozplynul. Medvěd se spokojeně usmál, když viděl, že Martínek spí, a že ho jeho boj se strašidlem neprobudil. Zmenšil se na svoji původní velikost a znovu si lehnul k chlapci, tak jak ležel předtím.

***

Ráno se Martínek probudil a podíval se na medvídka, který ležel vedle něj v postýlce. Zdál se mu totiž v noci sen, jak se jeho hračka proměnila v obrovského medvěda a navždy zahnala zlé strašidlo, které tak dlouho bydlelo pod jeho postýlkou. Objal medvídka, pohladil ho a vydal se s ním dolů do jídelny, kde slyšel jak jeho maminka chystá snídani.

***

Bílá kouzelnice stála před Šedopláštěm, který si přes den říkal lékárník Očko, a usmívala se na něj. Jeho kouzlo, které vložil do jinak obyčejného medvídka, splnilo svůj účel, zahnalo pryč zlého Krutoděsa, a navíc také přivedlo čaroděje o další krok blíže ke spáse jeho černé duše. Nemohla nikomu říct, že se z Šedopláště stane nakonec velemág Bíloplášť, nejmocnější z dobrých kouzelníků, ochránce všech dětí, kterého se budou bát všechna strašidla, příšery a nestvůry, jakmile jen uslyší jeho jméno. Bylo to tajemství a ještě to bude trvat dlouho, než čaroděj zcela odčiní, co udělal dříve, ale už teď všechny děti, které se bojí strašidel pod svojí postýlkou mají díky němu naději na klidný spánek.

Kouzlo čaroděje Šedopláště je totiž tajně uloženo v každém medvídkovi, kterého si děti dají do své postýlky, aby je bránil v noci před strachem a obavami.

Autor: Redfox (Lišák)
Ilustrace: Anička Vitásková (z knihy Pohádky pro kulíšky)
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Janinka Janinka | E-mail | Web | 27. března 2013 v 12:58 | Reagovat

Úžasná pohádka! :)

2 edithhola edithhola | Web | 27. března 2013 v 13:25 | Reagovat

[1]: Kubovi se také moc líbí. Druhý díl mu budu číst dnes.

3 redfox222 redfox222 | 27. března 2013 v 18:52 | Reagovat

Jůůů, vy jste pro mě udělali i zvláštní rubriku ??? Jsem moc rád, že se pohádka líbila. Kubovi můžete již nyní slíbit pokračování, které bude hned, jen co se provedou korekce, ozvou se mi přátelé s připomínkami a řeknou mi, jak jejich děti na pohádku reagovali :-)

S pozdravem Lišák

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama