Listopad 2013

Prezentace v Městské knihovně

27. listopadu 2013 v 9:39 | Edith Holá |  VÝZVA NEDOKLUBKA k psaní pohádek
Pohádky pro kulíšky se účastnily setkání pohádkářů, některých dětských nakladatelství, knihoven podporujících čtenáře a četbu knih různými aktivitami. Všechny nás spojovalo také to, že jsme partnery projektu Rosteme s knihou, který založila ředitelka pražského Světu knih, paní Dana Kalinová.
Kampaň Rosteme s knihou se stala naším partnerem na jaře 2012. Pohádky pro kulíšky mají na jejich stránkách svoji sekci /zde/, kde jsou základní informace a kontakty, přidáváme tam také akce a novinky. Máme k dispozici propagační materiály, které používáme jako odměny za čtení při našich pohádkových dílnách.
Bylo to velmi milé setkání, zvláště na konci, kdy jsme se už všichni díky desetiminutovým prezentacím v PowerPointu na pódiu znali a mohli jsme si u kávy a zákusku povídat.
Tak jsem poznala spisovatelku Ilonu Březinovou, která slíbila, že určitě napíše terapeutickou pohádku pro kulíšky.
Seznámila jsem se s paní Hradilíkovou z Městské knihovny v Praze, kterou náš projekt zaujal a druhou knihy Pohádek pro kulíšky zařadí do objednávky pro knihovny. Co víc si přát?!
Z brněnské Mahenovy knihovny zase knihovnice zmínila Terezu Matouškovou alias Temnářku, která pro skupinu čtenářů ve věku, která je nejméně podchytitelná a je skupinou, v níž se už téměř nečte, dělá tvůrčí dílny. U kávy jsme si popovídaly, že Tereza Matoušková přispívá i do našich pohádek. Hned se Praha s Brnem propojila snadněji:-)
Naše partnerství bylo utuženo společným obědem s Alenou Vorlíčkovou z projektu "Pohádky pro společné čtení".
Dvě pohádky Aleny najdete ve druhé knize Pohádky pro kulíšky, která vyjde 11.12.
Zaujaly mě hmatové knihy a to, že se sdružení Tactus snaží podchytit nevidomé děti ke čtení, protože i ony rády čtou, na což běžná vidící populace zapomíná. Společně jsme s jejich koordinátorkou mohly mluvit i o tom, že do první knihy přispěla blogerka se zrakovým postižením Punerank a její texty v knize jsou velmi oblíbené. Takže je škoda, že nepřispěla do druhé. Asi po svatbě už tvoří něco jiného:) Možná díky sdružení Tactus ale objevíme další talenty...
Se svými prezentacemi vystoupily i knihovny. Václava Čtvrtka v Jičíně a MK v Nymburce. Bylo to inspirující sledovat zápal knihovnic, co všechno pro různé věkové kategorie dělají i o víkendech.
Partnerů Rosteme s knihou je 36. Někteří další ještě byli přítomni. Mně třeba také zujal projekt Knihovnice.cz, kde si můžete přečíst už přes tisícovku recenzí od knihomilů. Mají rubriku knižní novinky, můžete se online sdílet, co právě čtete...
Čtenářské kluby - ty zase vznikly na podporu čtení knih u sociálně slabších dětí, pro děti, které doma nemají ani jednu knihu a jejich rodiče je ve čtení vůbec nepodporují nebo jim to dokonce zakazují, malým dětem nepředčítají, ... Člověk úplně žasne, že takoví rodiče existují.
Celý den s "Rosteme s knihou" byl velmi milý, přínosný a inspirující. Dodal mi pocit, že to má smysl, že je nás víc, kdo ještě čtou, chtějí mít knihy a chtejí, aby děti četly, psaly a tvořily.
Za Nedoklubko mě přišla podpořit nová ředitelka Lucie Žáčková. Její příběh s kulíškem Ellinkou najdete v druhé knize Pohádek pro kulíšky (brzy k dostání: Kanzelsberger, hračkárna Bambule, eshop Nedoklubka) nebo v e-booku, který bude brzy k zakoupení na kosmas.cz